Jsme tu pro vás již od roku 1993
Slideshow Image 1 IZRAEL Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Slideshow Image 1 IZRAEL Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Slideshow Image 1 IZRAEL Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Slideshow Image 1 IZRAEL Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Betlém - město neuvěřitelných kontrastů

Jeruzalém s Betlémem dnes tvoří prakticky jedno město. Bohužel však město rozdělené zdí mezi židovským a palestinským územím. Jde o smutný odkaz toho, že ve světě pořád něco není v pořádku …

Betlém - izraelská zeď

Zatímco křesťanský svět s posvátnou úctou vzhlíží k Betlému jako k rodišti Krista, v současnosti se toto palestinské město na západním břehu Jordánu od ostatních arabských měst v regionu odlišuje jen několika významnými památnými stavbami. Každodenní život je zde podobný dalším palestinským městům, plný nouze, trhovců a pouličních prodavačů.

Území Palestiny se pod nadvládu hnutí Hamás dostalo v roce 2005, kdy došlo k násilnému vysídlení Židů. Západní Břeh je až na pár výjimek pod správou Izraele a cestování do této části rozhodně stojí za to. V Izraeli si totiž připadáte jako v lepší západní zemi a hned vedle, na opačném břehu Jordánu je situace o poznání horší. Právě kvůli do očí bijícímu kontrastu, je návštěva opravdovým zážitkem.

Betlém - Izraelské město

Památky a zajímavosti Betléma

V Betlémě určitě nepřehlédnete neslavnou zeď, která odděluje Palestinu od Izraele. V Izraelské části je celá popsaná. Našli byste tu například kresbu britského umělce Banksy, vzkaz tu nechal i Roger Waters z Pink Floyd.

Betlém znamená v hebrejštině dům chleba (bejt lechem). V arabštině jde o dům masa (bajt lachm). Ve starověku se nacházel v srdci Judeje, v jeho blízkosti leží i důležité židovské poutní místo - hrobka Ráchel (manželky patriarchy Jákoba).

Nejvýznamnější památkou pro křesťany je ale samozřejmě chrám Narození Páně, jedna z nejstarších křesťanských svatyní postavená na údajném místě Kristova narození svatou Helenou (matkou byzantského císaře Konstantina Velikého).

Protože je Betlém místem, kde člověk tisíce let staví domy, bourá je a válčí, je dnešní úroveň terénu až o 4 metry výše než před Kristem. Do nejstarších památek se sestupuje "pod zem". Jiné stavby jsou koncipovány tak, že v nižších patrech najdete původní vykopávky a vyšší slouží k liturgickým účelům.

vyberte si zájezd sipky
NOVINKA
Cena včetně tax: 35.990 Kč
délka pobytu:
14 dní

termín:
10.11. - 23.11.2022
2022 Izrael, Palestina - nový okruh Záloha pouze 990 Kč! Nový super prodloužený okruh s návštěvou tradičních i netradičních míst. více zde »
LAST MINUTE
Cena včetně tax: 30.990 Kč
délka pobytu:
12 dní

termín:
11.09. - 22.09.2022
2022 Izrael, Palestina Sleva 2 000 Kč / os.! Extra prodloužený poznávací okruh včetně lanovky a vstupu na pevnost Masada a koupáním v Mrtvém a Středozemním moři více zde »
Cena včetně tax: 24.990 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
13.10. - 20.10.2022
2022 Izrael, Palestina Záloha pouze 990 Kč! Týdenní program v kolébce civilizace - dostaňte se na nejzajímavější místa v doprovodu českého průvodce! více zde »
Cena včetně tax: 34.990 Kč
délka pobytu:
10 dní

termín:
18.10. - 27.10.2022
2022 Izrael, Palestina, Jordánsko Záloha pouze 990 Kč! Bohatý poznávací program po Izraeli, Palestině a Jordánsku s návštěvou skalního města Petra a koupáním v Mrtvém a Rudém moři více zde »
Cena včetně tax: 34.490 Kč
délka pobytu:
10 dní

termín:
25.10. - 03.11.2022
2022 Izrael, Palestina, Jordánsko Poslední volná místa! Záloha pouze 990 Kč! Neopakovatelná cesta za poznáním Izraele a Jordánska v ideálním čase, skalní město Petra + koupání v Rudém a Mrtvém moři více zde »
Zobrazit další zájezdy