Jsme tu pro vás již od roku 1993
Slideshow Image 1 IZRAEL Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Slideshow Image 1 IZRAEL Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Slideshow Image 1 IZRAEL Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Slideshow Image 1 IZRAEL Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Falafel – izraelská pochoutka z cizrny

Plánujete navštívit Izrael? A patříte k těm, kteří zemi rádi poznávají nejen očima, ale chuťovými pohárky? Pak určitě musíte zkusit jedno z tradičních jídel izraelské kuchyně - falafel.

Podle turistů jde dokonce o nejlepší pokrm izraelské kuchyně. V Izraeli, ale i v jiných arabských zemích, není typičtějšího jídla. Pojďme se na tuto izraelskou pochoutku podívat společně zblízka.

Co je to falafel?

Falafel jsou malé smažené kuličky, vyrobené z cizrnové kaše (případně kaše jiné podobné luštěniny). Izraelský falafel z cizrnyReceptů je spousta. Proto doporučujeme ochutnat více variant – v každém obchůdku je falafel přece jen něčím jiný. Nejčastěji vám k němu podají tradiční arabský chléb se zeleninou a několika druhy omáček (sezamová tahina, ostré omáčky nebo kečup). Na ulici je běžně k dostání v chlebové placce (pita) s hranolkami, salátem, nakládanou zeleninou a omáčkami. A co líp? Falafel seženete „za pár šupů“, nebo spíš izraelských šekelů.

Příprava falafelu

Jak probíhá příprava falafelu? Cizrna se nejprve namočí a uvaří, dokud není zcela měkká. Poté se rozdrtí na kaši a přidají se orientální bylinky a koření:

  • římský kmín
  • cayenský pepř
  • česnek
  • koriandr

Přidá se sojová omáčka, kukuřičný olej a omáčka tahini. Omáčka tahini je pasta vyrobená našleháním rozmělněných semínek sezamu.

Cizrnové kuličky se tvarují ručně, poté následuje smažení na rozpáleném oleji. Je sice pravda, že smažení není zrovna nejzdravější formou úpravy pokrmů, to však částečně kompenzuje zdravá cizrna - luštěnina, která obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek.

Zdraví prospěšná cizrna

Cizrna na falafelCizrna se může chlubit vysokým obsahem polysacharidů, bílkovin a vlákniny (5 – 20 %). Tato luštěnina je výborným zdrojem lysinu, bohatá je ale i na nenasycenou mastnou kyselinu linolovou (Omega 6), která pomáhá proti srdečním onemocněním a při snížení cholesterolu v krvi. Kromě toho obsahuje také železo a účinný antioxidant vitamín B15. A to nejlepší nakonec - zpomaluje stárnutí.

 

Doporučujeme ochutnat!

 

vyberte si zájezd sipky
NOVINKA
Cena včetně tax: 35.990 Kč
délka pobytu:
14 dní

termín:
10.11. - 23.11.2022
2022 Izrael, Palestina - nový okruh Záloha pouze 990 Kč! Nový super prodloužený okruh s návštěvou tradičních i netradičních míst. více zde »
LAST MINUTE
Cena včetně tax: 30.990 Kč
délka pobytu:
12 dní

termín:
11.09. - 22.09.2022
2022 Izrael, Palestina Sleva 2 000 Kč / os.! Extra prodloužený poznávací okruh včetně lanovky a vstupu na pevnost Masada a koupáním v Mrtvém a Středozemním moři více zde »
Cena včetně tax: 24.990 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
13.10. - 20.10.2022
2022 Izrael, Palestina Záloha pouze 990 Kč! Týdenní program v kolébce civilizace - dostaňte se na nejzajímavější místa v doprovodu českého průvodce! více zde »
Cena včetně tax: 34.990 Kč
délka pobytu:
10 dní

termín:
18.10. - 27.10.2022
2022 Izrael, Palestina, Jordánsko Záloha pouze 990 Kč! Bohatý poznávací program po Izraeli, Palestině a Jordánsku s návštěvou skalního města Petra a koupáním v Mrtvém a Rudém moři více zde »
Cena včetně tax: 34.490 Kč
délka pobytu:
10 dní

termín:
25.10. - 03.11.2022
2022 Izrael, Palestina, Jordánsko Poslední volná místa! Záloha pouze 990 Kč! Neopakovatelná cesta za poznáním Izraele a Jordánska v ideálním čase, skalní město Petra + koupání v Rudém a Mrtvém moři více zde »
Zobrazit další zájezdy