Jsme tu pro vás již od roku 1993
Slideshow Image 1 IZRAEL Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Slideshow Image 1 IZRAEL Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Slideshow Image 1 IZRAEL Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Slideshow Image 1 IZRAEL Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Vyhlášené izraelské víno

Víno z izraelských vinic je symbolem kvality a mnohaleté historie. Díky rozmanitosti podnebí a izraelské krajiny budete moci při návštěvě Svaté země ochutnat širokou škálu chutí. Jaká vína si přivezete z Izraele domů vy?

Izraelské víno

Historie vinařství v Izraeli

Na území dnešního Izraele se vinná réva pěstovala od nepaměti. Stejně tak vzkvétal obchod s vínem, jehož historie sahá až do časů egyptských faraonů. Dokonce i Římané si nechávali vozit víno z Izraele. Obchod s vínem utlumila nadvláda Arabů a Turků nad Palestinou. Začátek nové éry vinařství pak odstartoval až v roce 1886 Edmond de Rothshild, který nechal vysadit u Richon le Zion vinice s francouzskými odrůdami a postavit vinné sklepy u Tel Avivu.

Současné vinařství v Izraeli

Dnes je v Izraeli asi 5 500 hektarů vinic, což z něj dělá jednoho z nejmenších vinařských producentů. Ročně se zde vyrobí 190 tisíc hektolitrů vína. Napříč Izraelem se produkcí vína zabývá na 230 podniků různých velikostí.

V Izraeli se pěstují převážně mezinárodně známé odrůdy. Z bílých nejčastěji Sauvignon blanc, Chardonnay, Riesling, Semillon, Muskat of Alexandria, Muscat Canelli a Gewürztraminer. Z modrých odrůd potom Merlot, Cabernet Sauvignon, Pinot noir, Gamay, Syrah, Carignan a Grenache.

Izraelská vína patří mezi velmi kvalitní. Podávají se v těch nejlepších restauracích – hlavně v Americe a západní Evropě.

Izrael a víno

5 vinařských regionů v Izraeli

Mezi tradiční izraelské vinařské oblasti patří Samson a Samaří, nicméně nejkvalitnější vína pocházejí z Horní Galileje, Golanských výšinJudských hor a Negevu. Díky geografickým podmínkám a mikroklimatu, které jsou na každém místě jedinečné - počínaje sněhem pokrytou horou Hermon na severu v Golanských výšinách a konče Negevskou pouští na jihu země - je možné v Izraeli pěstovat širokou paletu odrůd vinné révy Většina oblastí má malé množství srážek a řadu vinic je třeba uměle zavlažovat.

Izrael je možné rozdělit do pěti hlavních vinařských oblastí:

  • Galilea (Dolní Galilea, Horní Galilea, Golanské výšiny) - vinařská oblast v severním Izraeli, která je díky podnebí považovaná za nejvhodnější region pro vinařství. Najdete tu také nejvíce izraelských vinic. Nejvýše položené vinice jsou až ve výškách 1 200 m. n. m.
  • Judské hory (Jeruzalém, Betlém, Hebron) - zatím relativně málo rozvinutý vinařský region s velkým potenciálem do budoucna. Vinice se zde rozprostírají v úzkých údolích a na malých terasách.
  • Negev - v biblických dobách velmi populární vinařská oblast, nyní se tu réva pěstuje především na kopcích severního Negevu v okolí Aradu.
  • Samson (Adulam, Dan, Latrun) - vinařská oblast je dědictvím po zakladateli moderního izraelského vinařství E. Rothschildovi. Vinice se nachází v nížinách poblíž měst Rišon le-Cijon a Rechovot.
  • Samaří (Karmel, Šaron) - oblast charakteristická pohořím Karmel a blízkostí Středozemního moře. Zasahuje na dnešní Západní břeh Jordánu, proto ji izraelští vinaři postupně zčásti opouštějí.
vyberte si zájezd sipky
Cena včetně tax: 29.990 Kč
délka pobytu:
13 dní

termín:
08.09. - 20.09.2019
2019 Izrael, Palestina Poutní zájezd do Svaté země s mimořádně bohatým programem! V ceně lanovka + vstup na Masadu více zde »
Cena včetně tax: 28.490 Kč
délka pobytu:
11 dní

termín:
13.10. - 23.10.2019
2019 Izrael, Palestina Jedinečný zájezd s oslavou židovského svátku Sukot doplněný přednáškami v doprovodu Mgr. Karla Hrdličky! více zde »
Cena včetně tax: 31.990 Kč
délka pobytu:
10 dní

termín:
18.11. - 27.11.2019
2019 Izrael, Palestina, Jordánsko S odletem z Vídně a transferem z Brna na letiště a zpět zdarma! více zde »
Cena včetně tax: 25.990 Kč
délka pobytu:
11 dní

termín:
19.11. - 29.11.2019
2019 Izrael, Palestina Extra rozšířený bohatý poznávací program po Izraeli a Palestině včetně lanovky a vstupu na pevnost Masada více zde »
Cena včetně tax: 30.990 Kč
délka pobytu:
10 dní

termín:
01.12. - 10.12.2019
2019 Izrael, Palestina, Jordánsko Odlet z Vídně s transferem z Brna na letiště ve Vídni a zpět! V doprovodu českého průvodce! více zde »
Zobrazit další zájezdy