Žebřík, který je stovky let symbolem sporů mezi církvemi
Řadíte se k lovcům kuriozit a chystáte se na dovolenou do Izraele? Zdržte se v Jeruzalémě. Zajímavostí a kuriozit je tu hned několik. Jednou z nich je záhadný žebřík na Chrámu Božího hrobu …říká se mu: „nehybný“.
Jeruzalémský Chrám Božího hrobu jako místo sporů
Chrám Božího hrobu v Jeruzalémě je nejposvátnějším místem křesťanů. Je to totiž místo ukřižování, pohřbení a vzkříšení Ježíše. A paradoxně právě toto místo je už přes 150 let předmětem sporů.
S ohledem na význam chrámu, má jeho správu na starost od roku 1852 dohromady šest křesťanských církví – řecká pravoslavná, římskokatolická, arménská, apoštolská, etiopská pravoslavná, koptská katolická a syrská pravoslavná. Zatímco některé čísti chrámu jsou sdílené, jiné úseky patří pouze některé církvi. Úseky mají své přesné hranice založené na složitých pravidlech, a tak se některé z nich neustále stávají předmětem hádek.
Jedním takovým úsekem je horní část chrámu, která patří koptské a etiopské církvi. Na místě takřka nepřetržitě hlídá alespoň jeden koptský mnich, aby uhájil právo své církve na tuto část chrámu. V roce 2002, když si mnich přesunul židli o 10 cm do stínu, druhá církev si tento krok vyložila jako nepřátelský krok a došlo potyčce, která skončila zraněním hned několika lidí.
Záhadný žebřík, symbol vypjatých vztahů
„Nehybný žebřík“ na Chrámu Božího hrobu je dalším, až komickým, symbolem nekonečných sporů o území. Zhruba v polovině 18. století umístil muž neznámé církve na římsu v druhém patře chrámu dřevěný žebřík. Kvůli strachu z možných následků si jej dodnes nikdo nedovolil odnést. Zmizel jen v roce 1997 na pár týdnů, když prý žebřík nějaký turista úmyslně schoval za jeden z oltářů chrámu. Ihned poté, co byl žebřík nalezen, byl však vrácen na původní místo - zpět na římsu.
Jako jedno z nejkurióznějších míst Izraele označuje jeruzalémský „nehybný“ žebřík Atlas Obscura.
vyberte si zájezd